Vápno "... Láska a pravda nevítězí nad lží a nenávistí ..."

Vápno Nehašené
25 LET !!! IGNORANCE, TOLERANCE A NEČINNOSTI ORGÁNŮ STÁTNÍ SPRÁVY V KAUZE NEPOVOLENÉ STAVBY MANŽELŮ ZÍBAROVÝCH
Připadám si jak Vápno Nehašené … Je vůbec možné, myslitelné, aby se toto dělo v právním státě? Jsme právním státem? Velice o tom pochybuji …
L.P. 2021
Občane, přidej se k nám na Fejsbůku ...
Vápno Nehašené
Oxid vápenatý (chemický vzorec CaO), triviálními názvy pálené vápno nebo též nehašené vápno je široce rozšířená běžně používaná chemická sloučenina. Oxid vápenatý je bílá žíravá a alkalická krystalická látka. Komerčně vyráběný oxid vápenatý také často obsahuje příměsi oxidu hořečnatého, oxidu křemičitého a malá množství oxidu hlinitého a oxidu železitého.
Oxid vápenatý je obvykle vyráběn tepelným rozkladem hornin jako je vápenec, který obsahuje uhličitan vápenatý (CaCO3 ve formě minerálů kalcitu a aragonitu). Rozklad je prováděn zahříváním jemně mleté horniny na teplotu přesahující 825 °C. Tento proces je nazýván kalcinace nebo též pálení vápna. Uvolňuje se při něm oxid uhličitý (CO2) a uhličitan se přeměňuje na oxid vápenatý (CaO). Jako palivo se používá nejčastěji hnědé uhlí, koks, černé uhlí (respektive antracit) nebo zemní plyn. Dříve se jako palivo používalo též dřevo.
CaCO3 → CaO + CO2
Tento proces je reverzibilní, a proto od okamžiku, kdy je vypálené vápno ochlazeno, začíná vstřebávat okolní oxid uhličitý ze vzduchu a po čase se opět změní na původní uhličitan. Pálení vápna patří mezi první chemické procesy objevené člověkem již v pravěku.
Doplněno 20.1.2021 ...
Slibuji Martě Maškové in memorian a všem žijícím, slušným sousedům v ulici Klostermannova v Sušici, že učiním vše co je v mých silách, abych jednou provždy "problémy Zíbar" vyřešil, aby p.Zíbar přestal otravo-vat, napadat, pomlouvat, udávat, osočovat a urážet své sousedy.
Odborné použití vápna
Jako hydratované nebo též triviálně hašené vápno ve formě hydroxidu vápenatého Ca(OH)2 (název tohoto minerálu je portlandit). Je využíván jako součást malty a sádry ke zvýšení tvrdosti materiálu. Příprava hašeného vápna je velmi jednoduchá, neboť oxid vápenatý je jeho zásaditý anhydrid a s vodou reaguje velmi živě.
Historicky nejstarší využití vápna bylo ve stavebnictví – v omítkách je používali již starověcí Římané. Při nedostatku vápence kvůli tomu dokonce někdy byly rozbíjeny mramorové sochy.
Oxid vápenatý je též používán při výrobě skla a díky své schopnosti reagovat s křemičitany je používán v moderních postupech výroby ocelí a hořčíkových, hliníkových a jiných neželezných kovů. Napomáhá vyplavování nečistot do strusky.
Bývá také používán jako přísada pro úpravu vody. Snižuje její kyselost, změkčuje ji, funguje jako flokulant (sbaluje koloidní nečistoty) a napomáhá odstraňování fosfátů a jiných nečistot.
V papírnictví pomáhá rozpouštět lignin, působí jako koagulant a bělidlo.
V zemědělství a lesnictví snižuje kyselost půdy. Bývá též používán jako účinná složka při čistění a odsiřování plynných zplodin.
Tradičně bývá používán při pohřbívání mrtvých těl do otevřených hrobů zvláště v období epidemií například moru za účelem dezinfekce a zamezení zápachu rozkladu.

A.C. 2015
Obecní úřad Vápno
odloučené pracoviště Sušice
Vápno Nehašené, v.r.
alias
Marta Mašková
Ve forenzních vědách je používán k detekci otisků prstů. Jako dehydratační činidlo se používá k čištění kyseliny citronové, glukosy, barviv a jako pohlcovač CO2. Často bývá používán v hrnčířství, malířství a potravinářství.
Energie uvolněná reakcí oxidu vápenatého s vodou bývá používaná jako zdroj tepla k ohřevu speciálních samoohřevných konzerv jídla.
Roční světová produkce oxidu vápenatého je asi 130 milionů tun. Největší producenti, USA a Čína, vyprodukují každý přibližně 20 milionů tun.
Praktické použití Vápna Hašeného - zkušenosti předků
Kamkoliv, kdykoliv vlezla plíseň, kdekoliv bylo něco zatuchlého, jediným účinným, dezinfekčním pro-středkem bylo vždy vápno. Vápno Hašené. Starej smrad stačilo vždy seškrábnout, přeštukovat a natřít Hašeným Vápnem ...
A bylo vymalováno ...
Ano, používalo se Vápno Hašené. Mám se snad nechat vyhasit??? Vyhořet nechci. Existuje na to snad nějaký formulář? Kam ho mám poslat? Poradí mně někdo???